Kurs podstawowy ADR – cena, egzamin, czas trwania, gdzie zrobić?

Ciężarówka z tablicami ADR Warszawa

Kurs podstawowy ADR przeznaczony jest dla kierowców uczestniczących w drogowym transporcie towarów niebezpiecznych. Jego głównym celem jest przygotowanie kierowców do bezpiecznego przewozu takich towarów, zapoznając ich z potencjalnymi zagrożeniami oraz sposobami minimalizowania ryzyka wypadków. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są cele kursu, do czego uprawnia, gdzie można go zrealizować oraz jak przebiega proces szkolenia i egzaminowania. Poznasz wszystkie szczegóły, które pomogą Ci zdobyć niezbędne uprawnienia do przewozu towarów niebezpiecznych i zwiększyć swoje kwalifikacje zawodowe.

Jaki jest cel kursu podstawowego ADR?

Kurs podstawowy ADR przeznaczony jest dla kierowców uczestniczących w drogowym transporcie towarów niebezpiecznych. Głównym celem kursu jest zapoznanie uczestników przewozu z zagrożeniami występującymi podczas przewozu towarów niebezpiecznych. Kierowca powinien wiedzieć jak zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku. W sytuacji jego zaistnienia ma obowiązek podjąć działania, które zmierzają do ograniczenia skutków zdarzenia, mając na uwadze bezpieczeństwo własne oraz innych osób.

Do czego uprawnia kurs podstawowy ADR?

Kurs podstawowy uprawnia do przewozu towarów niebezpiecznych z wyjątkiem materiałów wybuchowych i promieniotwórczych:

  • w sztukach przesyłki,
  • luzem,
  • w cysternach odejmowalnych o pojemności całkowitej do 1 m3,
  • w pojazdach-bateriach o pojemności całkowitej do 1 m3,
  • w kontenerach – cysternach o pojemności jednostkowej do 3 m3,
  • w cysternach przenośnych o pojemności jednostkowej do 3 m3,
  • w wieloelementowych kontenerach do gazu (MEGC) o pojemności jednostkowej do 3 m3.

Gdzie zrealizować kurs podstawowy ADR?

Kurs podstawowy ADR można ukończyć  w ośrodkach, które posiadają pozwolenie wydane przez Urząd Marszałkowski i posiadających zaświadczenie potwierdzające wpis do rejestru podmiotów prowadzących kursy w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych. Wykaz podmiotów, prowadzących kursy dotyczące przewozu materiałów niebezpiecznych znajduje się na stronie Transportowego Dozoru Technicznego. W województwie mazowieckim ośrodkiem szkolenia kierowców uprawnionym do prowadzenia szkoleń w zakresie wszystkich klas ADR jest firma ABC Szkolenia. Więcej informacji dostępnych jest pod adresem – Kurs ADR Warszawa

Jaki jest czas trwania kursu?

Kurs podstawowy trwa 18 godzin i kończy się egzaminem. Obecność na kursie jest warunkiem dopuszczenia do egzaminu. Dopuszczalne jest opuszczenie łącznie 45 minut kursu. Do egzaminu należy przystąpić w nieprzekraczalnym terminie 6 miesięcy od ukończenia szkolenia.

Jaka jest cena kursu?

Ceny kursów podstawowych ADR ustalane są indywidualnie przez ośrodki szkoleniowe i kształtują się w przedziale od 500 do 1000 złotych. Koszt wydania zaświadczenia o zdaniu egzaminu i posiadanych uprawnieniach został określony w przepisach i aktualnie wynosi  50,50 złotych.

Czy kurs należy powtarzać?

Szkolenie należy odnawiać  raz na 5 lat. Szkolenie przedłużające uprawnienia nazywane szkoleniem doskonalącym należy ukończyć i zdać egzamin przed upływem terminu ważności szkolenia poprzedniego. Jeśli się tego nie zrobi – należy rozpoczynać procedurę od początku.

Gdzie zdawać egzamin?

Po pozytywnym ukończeniu kursu szkoleniowego ośrodek szkolenia wystawia uczestnikowi zaświadczenie, które jest dowodem na zaliczenie kursu i dopuszczenie do egzaminu. Można go zdawać w ośrodku, w którym odbywało się szkolenie lub w dowolnym innym uprawnionym do prowadzenia kursów ADR na terenie kraju. Lista ośrodków szkoleniowych znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej prowadzonym przez Urząd Marszałkowski we wszystkich województwach. Egzamin przeprowadza się przed komisją, w skład której wchodzi przedstawiciel marszałka oraz ośrodka szkoleniowego.

Jaka jest forma egzaminu?

Egzamin ma formę testu wyboru z trzema odpowiedziami, z których jedna prawidłowa. Każdy z uczestników otrzymuje inny test do rozwiązania. Czas trwania egzaminu podstawowego wynosi 60 minut, podczas którego należy udzielić poprawnej odpowiedzi na co najmniej 20 pytań z ogólnej liczby 30 pytań.

Jakie są warunki przystąpienia do egzaminu?

Warunkami przystąpienia do egzaminu jest ukończenie kursu podstawowego oraz dokonanie opłaty za wydanie zaświadczenia. W przypadku niezdania, przy przystępowaniu do kolejnych egzaminów nie ponawia się już opłaty. Pozostałymi warunkami przystąpienia do egzaminu są:

  • ukończenie 21 lat,
  • posiadanie prawa jazdy kat. B,
  • załączenie jednego zdjęcia,
  • wypełnienie formularza zgłoszeniowego kierowcy ADR,
  • wniesienie opłaty za wydanie zaświadczenia.

Wynik pozytywny egzaminu i co dalej?

Po pozytywnym zdaniu egzaminu kończącego szkolenie początkowe albo doskonalące, uczestnik  otrzymuje w terminie 14 dni zaświadczenie uprawniające do  kierowania pojazdem przewożącym towary niebezpieczne w transporcie drogowym.

Zaświadczenie ADR jest ważne przez 5 lat, licząc od dnia zdania egzaminu. Marszałek województwa prowadzi ewidencję wydanych zaświadczeń ADR oraz przekazuje dane kierowcy do centralnej ewidencji kierowców (CEPiK).

Zaświadczenie ADR -awers
Zaświadczenie ADR - rewers
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments