Kary za naruszenia czasu pracy kierowców – wysokość, tryb, jak się bronić

Kontrola czasu pracy

Kierowca zawodowy i jego firma mają w swojej pracy dosyć często „pod górkę”. Dosłownie i w przenośni. Może to nieco kontrowersyjna teza jak na sam początek, ale niełatwo znaleźć mi drugi zawód, w którym za przekroczenie czasu pracy o dosłownie jedną minutę konsekwencje może ponieść zarówno sam pracownik jak i jego pracodawca. Oczywiście – na pytanie jak do tego nie doprowadzać najłatwiej odpowiedzieć: po prostu nie popełniać naruszeń. Kto jednak miał realnie do czynienia z pracą za kółkiem wie, że czasami jest to zwyczajnie niemożliwe i mniejsze bądź większe wykroczenia w czasie pracy zdarzają się niemal każdemu. W tym artykule postaram się przedstawić, jak organizator transportu może obronić się przed mandatami związanymi z przekroczeniem przez kierowcę dopuszczalnego czasu jazdy czy też skróceniem wymaganej przerwy lub odpoczynku. 

Jedno naruszenie – kilka potencjalnych mandatów

We wstępie wspomniałem już, że za pewne naruszenia w zakresie czasu pracy kierowców odpowie zarówno sam kierowca jak i jego pracodawca. Na tym jednak nie kończy się katalog stron, które wymienia kluczowa w tym względzie Ustawa o transporcie drogowym. Do odpowiedzialności finansowej za poszczególne wykroczenia powstałe w trakcie przewozu drogowego może zostać pociągnięty również zarządzający transportem (osoba z Certyfikatem Kompetencji Zawodowych) a nawet: spedytor, nadawca, odbiorca, podmiot wykonujący czynności ładunkowe, organizator wycieczki, organizator transportu, operator publiczny transportu zbiorowego oraz podwykonawca- jeżeli wiedzieli oni lub, w świetle wszystkich istotnych okoliczności, powinni byli wiedzieć, że zlecone przez nich usługi transportowe wiążą się z powstaniem naruszenia.

W praktyce jednak, mandaty związane z czasem pracy kierowcy nakłada się najczęściej na kierowcę, firmę transportową na rzecz której wykonywana jest usługa i (za większe naruszenia) na zarządzającego transportem.

Taryfikator kar dla firmy transportowej

To na kogo zostanie nałożona kara finansowa zależy od konkretnego naruszenia przepisów i tego, w którym załączniku Ustawy o transporcie drogowym będzie ono zapisane. Taryfikatory mandatów między innymi za czas pracy kierowcy znajdują się bowiem w:

  • Załączniku 1 do Uotd – kary grzywny nakładane na kierowcę
  • Załączniku 3 do Uotd – potencjalne kary pieniężne dla podmiotu wykonującego przewóz drogowy (np. firmy transportowej) lub inne czynności związane z tym przewozem (np. pośrednik przy przewozie)
  • Załączniku 4 do Uotd – potencjalne kary pieniężne dla zarządzającego transportem

Ustawodawca uznał bowiem, że w niektórych przypadkach należy ukarać jedynie kierowcę, w niektórych – kierowcę i jego firmę, czasem – tylko firmę, a niekiedy – kierowcę, firmę oraz zarządzającego solidarnie.

Dla przykładu wyobraźmy sobie sytuację, w której podczas kontroli wychodzi na jaw, że kierowca popełnił jedno wykroczenie – przekroczył czas prowadzenia pojazdu bez przerwy (max. 4,5 godziny) o 10 minut. Takiego naruszenia próżno szukać w załączniku 1 ponieważ tam sankcjonowane jest jedynie:

5.2. Przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy:

1) o czas powyżej 15 minut do 30 minut – 50 zł

2) za każde następne rozpoczęte 30 minut – 100 zł

Kara na kierowcę może zostać zatem nałożona dopiero wtedy, gdy przekroczenie osiągnie wartość co najmniej 16 minut. W załączniku 4 w ogóle nie znajdziemy naruszeń dotyczących okresu prowadzenia pojazdu. Co innego w załączniku 3:

5.11. Przekroczenie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy:

1) o czas do mniej niż 30 minut – 100 zł

2) o czas od 30 minut do mniej niż 1 godzina i 30 minut – 250 zł

3) za każde rozpoczęte 30 minut od 1 godziny i 30 minut – 350 zł

W tym wypadku zatem mandatem może zostać ukarana jedynie firma. I taka sytuacja ma miejsce dosyć często. Taryfikator umieszczony w załączniku 3 jest obiektywnie patrząc najszerszy. Dlaczego? W wyrokach sądowych najczęściej pojawia się sformułowanie o prewencyjnej funkcji nakładanych kar– mają one odstraszać i zachęcać przewoźnika do organizowania przewozów zgodnie z przepisami.

Wysokość kar dla firmy

Maksymalna wysokość kary pieniężnej, która może zostać nałożona na przedsiębiorstwo transportowe zależy od tego, czy mówimy o kontroli przeprowadzonej na drodze w stosunku do kierowcy, czy też bezpośrednio w firmie. W pierwszym przypadku, suma kar pieniężnych za naruszenia stwierdzone w trakcie jednej kontroli nie może przekroczyć 12 000 złotych. W drugim:

  1. 15 000 złotych – dla podmiotu zatrudniającego kierowców w średniej liczbie arytmetycznej do 10 w okresie 6 miesięcy przed dniem rozpoczęcia kontroli;
  2. 20 000 złotych – dla podmiotu zatrudniającego kierowców w średniej liczbie arytmetycznej powyżej 10 do 50 w okresie 6 miesięcy przed dniem rozpoczęcia kontroli;
  3. 25 000 złotych – dla podmiotu zatrudniającego kierowców w średniej liczbie arytmetycznej powyżej 50 do 250 w okresie 6 miesięcy przed dniem rozpoczęcia kontroli;
  4. 30 000 złotych – dla podmiotu zatrudniającego kierowców w średniej liczbie arytmetycznej większej niż 250 w okresie 6 miesięcy przed dniem rozpoczęcia kontroli;
ELEMENTY PODLEGAJĄCE SPRAWDZENIU W PRZYPADKU
KONTROLI DROGOWEJKONTROLI W FIRMIE
  • 1. Dzienne i tygodniowe czasy prowadzenia pojazdu, przerwy oraz dzienne i tygodniowe okresy odpoczynku.
  • 2. Dane na wykresówkach lub na karcie kierowcy z bieżącego dnia oraz z ostatni 28 dni (od 01.01.2025 r. z 56 dni).
  • 3. Dodatkowa dokumentacja potwierdzająca fakt prowadzenia lub nieprowadzenia pojazdu, do którego nie mają zastosowania przepisy rozporządzenia (WE) nr 561/2006 (np. urlopówki).
  • 4. Przypadki przekroczenia dozwolonej prędkości pojazdu.
  • 5. Prędkości chwilowe osiągnięte przez pojazd, zapisane przez tachograf cyfrowy, w tym tachograf inteligentny, przez czas nie dłuższy niż poprzednie 24 godziny użytkowania pojazdu.
  • 6. Prawidłowe działanie urządzenia rejestrującego.
  • 7. Wyciąg z planu pracy i kopia rozkładu jazdy (w przypadku braku tachografu w transporcie osób).
  • 8. Urządzenie rejestrujące zainstalowane w pojeździe w celu wykrycia instalacji lub stosowania dowolnego urządzenia służącego do niszczenia lub ukrywania dowolnych danych, manipulowania nimi lub ich zmiany albo do zakłócania dowolnego etapu elektronicznej wymiany danych między elementami urządzenia rejestrującego lub służących do zatrzymania przesyłu danych lub do zmiany danych przed ich zakodowaniem.
  • 9. Przedłużony maksymalny tygodniowy czas pracy wynoszący 60 godzin i inne tygodniowe okresy pracy, ale tylko w przypadku gdy technologia umożliwia przeprowadzenie skutecznych kontroli.
  • 1. Dzienne i tygodniowe czasy prowadzenia pojazdu, przerwy oraz dzienne i tygodniowe okresy odpoczynku.
  • 2. Dane na wykresówkach lub na karcie kierowcy z bieżącego dnia oraz z ostatni 28 dni (od 01.01.2025 r. z 56 dni).
  • 3. Dodatkowa dokumentacja potwierdzająca fakt prowadzenia lub nieprowadzenia pojazdu, do którego nie mają zastosowania przepisy rozporządzenia (WE) nr 561/2006 (np. urlopówki).
  • 4. Prawidłowe działanie urządzenia rejestrującego (stwierdzenie możliwego niewłaściwego użycia urządzenia lub karty kierowcy lub wykresówki).
  • 5. Wyciąg z planu pracy i kopia rozkładu jazdy (w przypadku braku tachografu w transporcie osób).
  • 6. Urządzenie rejestrujące zainstalowane w pojeździe w celu wykrycia instalacji lub stosowania dowolnego urządzenia służącego do niszczenia lub ukrywania dowolnych danych, manipulowania nimi lub ich zmiany albo do zakłócania dowolnego etapu elektronicznej wymiany danych między elementami urządzenia rejestrującego lub służących do zatrzymania przesyłu danych lub do zmiany danych przed ich zakodowaniem.
  • 7. Przedłużony maksymalny tygodniowy czas pracy wynoszący 60 godzin i inne tygodniowe okresy pracy.
  • 8. Tygodniowe okresy odpoczynku kierowcy oraz okresy prowadzenia pojazdu między tymi okresami.
  • 9. Przestrzeganie maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni (norma: 90 godzin).
  • 10. Umowy na usługi transportowe pod względem zawartych w nich postanowień uniemożliwiających przestrzeganie przepisów rozporządzenia (UE) nr 165/2014, rozporządzenia (WE) nr 561/2006 lub Umowy AETR.
  • 11. Przestrzeganie wymogów dotyczących maksymalnego średniego tygodniowego czasu pracy, przerw i pracy w porze nocnej.
  • 12. Spełnianie obowiązków przedsiębiorstw w zakresie płacenia za zakwaterowanie kierowców oraz organizacji pracy kierowców, zgodnie z art. 8 ust. 8 i 8a rozporządzenia (WE) nr 561/2006.
  • Tryb nakładania kar na firmę

    W tym miejscu należy zauważyć, że kary na przedsiębiorstwo transportowe nakładane są w drodze decyzji administracyjnej. To z kolei oznacza, że po stwierdzeniu naruszenia podczas kontroli drogowej, które to naruszenie widnieje w załączniku 3 do Ustawy, właściwy organ lokalny wysyła do firmy zawiadomienie o wszczęciu postępowania w określonej sprawie. Organ w takim piśmie wskazuje na okoliczności sprawy, przedstawia protokół z wykonanej kontroli oraz podaje wykaz stwierdzonych naruszeń.

    Opis stwierdzeń naruszeń

    Jednocześnie w zawiadomieniu zostanie z pewnością umieszczone wezwanie do złożenia wyjaśnień w sprawie oraz określenie terminu i formy przesłania tychże wyjaśnień.

    Wezwanie do złożenia wyjaśnień

    Złożenie wyjaśnień nie jest obowiązkowe. Jeśli przewoźnik nie odeśle żadnych dokumentów organ zakończy postępowanie i wyda decyzję o nałożeniu kary pieniężnej na podstawie zebranych przez siebie dowodów.

    Decyzja o nałożeniu kary pieniężnej

    Mandaty za czas pracy – jak się bronić

    Wyjaśnienia można (i warto) jednak złożyć. Co powinno się w nich znajdować? Najprościej mówiąc – dowody, że zaszły okoliczności o których mowa w art. 92b Ustawy o transporcie drogowym:

    1. Nie nakłada się kary pieniężnej za naruszenie przepisów o czasie prowadzenia pojazdów, wymaganych przerwach i okresach odpoczynku, jeżeli podmiot wykonujący przewóz drogowy zapewnił:

    1) właściwą organizację i dyscyplinę pracy ogólnie wymaganą w stosunku do prowadzenia przewozów drogowych, umożliwiającą przestrzeganie przez kierowców przepisów:

    a) rozporządzenia (WE) nr 561/2006,

    b) rozporządzenia (UE) nr 165/2014,

    c) Umowy AETR,

    d) ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców;

    2) prawidłowe zasady wynagradzania, niezawierające składników wynagrodzenia lub premii zachęcających do naruszania przepisów rozporządzenia, o którym mowa w pkt 1 lit. a, lub do działań zagrażających bezpieczeństwu ruchu drogowego.

    I teraz najważniejsze pytanie – jak firma ma udowodnić właściwą organizację pracy? Posiłkując się wyrokami sądowymi oraz praktyką w tego typu sprawach można dojść do wniosku, że zajść powinny następujące okoliczności łagodzące:

    • Wykryte naruszenia są incydentalne i nie powtarzają się cyklicznie w czasie.
    • Przedsiębiorstwo na bieżąco kontroluje czas pracy kierowców i w przypadku wystąpienia naruszeń – niezwłocznie upomina i dyscyplinuje kierowców.
    • Organizator transportu wprowadza odpowiednie zalecenia i procedury – np. wyznacza osobę do bieżącego nadzoru nad czasem pracy kierowcy, która jest w stanie szybko reagować na pojawiające się przewinienia, zakazuje jazdy ponad dopuszczalny limit, wydaje jednoznaczne polecenia.
    • Firma organizuje regularne szkolenia z przepisów dotyczących czasu pracy i obsługi tachografu, dzięki którym dba o utrzymanie wysokiego poziomu świadomości wśród kierowców – jest to obowiązek wynikający również z art. 10 Rozporządzenia 561/2006.
    • W firmie nie wprowadza się składników wynagrodzenia, które mogłyby zachęcać kierowcę do popełniania wykroczeń.

    W tym miejscu wskazać należy stanowisko Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 marca 2008 r. SK 75/06, w którym Trybunał orzekł, że przedsiębiorca jest odpowiedzialny za rezultaty prowadzonej działalności transportowej, a nie wyłącznie za stworzenie warunków do realizacji działalności zgodnej z prawem. Ostatecznie to na przedsiębiorcy ciążą obowiązki właściwego doboru osób współpracujących z nim, zachowania należytej staranności, właściwego systemu motywacyjnego, szkoleniowego, czy innego rodzaju środków dyscyplinujących, tak aby nie dochodziło do naruszeń przepisów ustawy. Gdy już do nich dojdzie – każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. Nie mniej, aby mieć się czym bronić, firma musi podejmować proaktywne działania w zakresie czasu pracy kierowców.

    Firma ABC Szkolenia Paweł Żuchowski wspomaga przedsiębiorców w zakresie czasu pracy kierowców:

    Subscribe
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments