Transport FTL i LTL – na czym polegają?

Transport FTL i LTL

Zaczynając przygodę w branży jako spedytor spotkasz się z ładunkami typu FTL i LTL. Na każdej giełdzie transportowej mamy do wyboru taką opcję przy wystawianiu lub poszukiwaniu załadunku. Poniżej wytłumaczę Ci na czym dokładnie polegają i jakie są różnice między nimi.

FTL ang. Full Truck Load

FTL, czyli transport pełnoładunkowy lub inaczej całopojazdowy- odnosi się do sytuacji, gdy cała przestrzeń ładunkowa ciężarówki (LDM ang loading metre) jest wykorzystywana przez jednego klienta. W takim przypadku przewoźnik transportuje tylko jeden ładunek, co pozwala na szybszą dostawę, ponieważ nie ma potrzeby zatrzymywania się w różnych miejscach, aby załadować lub rozładować inne przesyłki. FTL może być używany do przewozu ładunków, takich jak materiały budowlane, elektronika, pojazdy/maszyny i wiele innych.

LTL ang.  Less Than Truck Load

LTL inaczej zwany doładunkiem, to transport częściowy, w tym wypadku towary od różnych klientów dzielą się przestrzenią ładunkową ciężarówki. Transportujemy kilka mniejszych ładunków od różnych nadawców, co pozwala na obniżenie kosztów dla mniejszych przesyłek. Aby dobrze załadować LTL musimy potrafić przeliczyć LDM.  Spotkałam się kilka razy w swojej karierze, że spedytor błędnie przeliczył wolną przestrzeń na ciężarówce lub klient podał błędne wymiary towarów. W dzisiejszych czasach mamy sporo ułatwień – w Internecie można znaleźć kilka kalkulatorów do tego przeznaczonych. LTL najczęściej wykorzystujemy do transportu pojedynczych paczek lub palet, wyposażenia sklepów itp.

Zalety i wady przewozów FTL i LTL

FTL na prowadzenie wychodzi dla firm, którym zależy na szybkim “TT”” ang Tranzyt Time. Transport jest tutaj bardziej bezpośredni tzn. ładunek przemieszcza się od punktu A do punktu B bez żadnych przystanków (poza pauzami). Nasz ładunek jest dzięki temu bardziej bardziej bezpieczny – mniej przystanków oznacza mniejsze ryzyko uszkodzenia towaru podczas załadunku i rozładunku.  Wadami mogą być wysokie koszty jakie ponosi klient wynajmując całą przestrzeń LDM naszej ciężarówki. 

Wskazówka – jeśli klient chce załadować nam na ciężarówkę doładunek ale chce aby założyć dla niego plombę na naczepę to jest to tak naprawdę FTL! Nie dajcie się oszukać 😊

LTL wyróżniają między innymi koszty frachtu dla przewoźnika i Klienta. Co to znaczy? Klienci płacą tylko za zajmowaną przestrzeń, co sprawia, że transport jest tańszy w przypadku mniejszych przesyłek. Przewoźnik za to może zabrać kilka takich ładunków więc jedzie w sumie za wyższą stawkę.  Kontrahenci lubią elastyczne rozwiązania. Jest to świetny wybór dla przedsiębiorstw, które regularnie przewożą mniejsze ilości towarów. Kolejnym plusem są niższe koszty magazynowania. Firmy mogą korzystać z bardziej regularnych dostaw bez konieczności utrzymywania dużych zapasów. Minusem jest na pewno (oprócz czasu realizacji dostaw) czas jaki musimy poświęcić na szukanie doładunków i przeliczenia.

Kiedy wybrać FTL, a kiedy LTL?

Podsumowując ostateczny wybór między FTL, a LTL powinien być oparty na kilku kryteriach. Pierwszym z nich jest rozmiar przesyłki. Jeśli firma ma dużą ilość towaru, który wykorzysta całą przestrzeń ładunkową ciężarówki to FTL jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem. W przypadku mniejszych przesyłek LTL będzie bardziej odpowiedni. Drugi to czas, który jest czasami kluczowy. FTL oferuje szybsze dostawy, ponieważ nie ma przystanków na załadunek i rozładunek innych przesyłek. Następnie przyjrzyjmy się kosztom, które dla firm regularnie wysyłającym mniejsze ilości towarów to właśnie LTL jest bardziej korzystnym i efektywnym rozwiązaniem. Ostatnim z kryteriów będzie bezpieczeństwo. W przypadku drogocennych lub wrażliwych produktów FTL może być lepszą opcją ze względu na mniejsze ryzyko uszkodzeń. Właściwy wybór metody transportu, biorąc pod uwagę wszystkie istotne czynniki, może przynieść znaczne korzyści w długoterminowej strategii operacyjnej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments