Najważniejsze rodzaje pojazdów i naczep używanych w transporcie drogowym
Podstawową wiedzą jaką musi się wykazać początkujący spedytor jest znajomość pojazdów i naczep. Transport drogowy wymaga wykorzystania ich zróżnicowanych rodzajów tak aby zapewnić sprawne i bezpieczne przemieszczanie towarów. Zadaniem spedytora i przewoźnika jest dobranie odpowiedniego środku transportu dla konkretnego ładunku przed jego załadunkiem.
Warto dokładnie przeanalizować charakterystykę frachtu tak aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Spotkałam się z sytuacjami, gdy spedytor mylnie podstawił do klienta zamiast chłodni – plandekę lub zamiast ciężarówki 13,6 – solówkę. Trzeba wtedy na gwałt szukać auta zastępczego lub w najgorszym wypadku anulować przewóz, czego każdy wolałby uniknąć. Poznajmy zatem rodzaje oraz wymiary najpopularniejszych pojazdów wykorzystywanych w transporcie drogowym towarów.
Spis treści
Podział pojazdów
Najpopularniejszym rodzajem pojazdów wykorzystywanych w transporcie drogowym są samochody ciężarowe, które dzielimy na:
- Do 3,5t czyli samochody dostawcze (busy),
- Powyżej 3,5t – solo (solówki), ciągniki siodłowe i samochody ciężarowe z naczepami.
W dalszej części artykułu znajdziesz opis każdego z nich.
Samochód dostawczy (do 3,5 t)
Warto wiedzieć, że przeciętna ładowność busów to 1 t do 1,5 t. Bardzo popularny rodzaj transportu, ponieważ jest łatwo dostępy. Kierowca może prowadzić ten pojazd mając jedynie prawo jazdy kat. B. Nie ograniczają go również przepisy regulujące czas pracy kierowców (do 2026 roku). Najczęściej spotykamy się ze zwykłym furgonem tzw. Blaszakiem oraz chłodnią. Inne konfiguracje busów są raczej rzadkością. Standardowy bus ma wymiary 4,2 x 2,2 x 2,3 m lub 4,9 x 2,2 x 2,3 m. Zmieścimy w nim do 10 europalet 120 x 80 cm. Jego pojemność sięga do 4 LDM.
Solo – solówki
Najczęściej wykorzystywana jest do przewozu materiałów budowlanych. Jej ładowność zaczyna się od 3 t i sięga nawet do 12 t. Solówkę możemy podzielić na kontener i firankę. Kontener ma wymiary 7,2 × 2,45 m x 2,4 m, firanka 8 m x 2,45 m x 2,5 m. Pamiętajmy aby dopytać przy ładowaniu takiej ciężarówki o jej dokładne wymiary i ładowność. Ze względu na swoją różnorodność i szeroką dostępność ciężko przyjąć jednakową specyfikę dla wszystkich solo.
Ciągnik siodłowy i samochód ciężarowy z naczepą
Pojazd mechaniczny wykorzystywany do przewozu naczep. Naczepy są pozbawione przednich kół i mogą zostać zaczepione o siodło. Potocznie nazywamy ciągnik siodłowy „koniem”. Wszystkie konie są uniwersalne więc możemy do nich podczepić każdego rodzaju naczepę.
Rodzaje naczep
Istnieje wiele rodzajów naczep, największe zapotrzebowanie jest na plandeki oraz sztywne zabudowy, w których skład wchodzą m.in. chłodnie i izotermy. Każda z nich może mieć różne rodzaje konstrukcji i być przeznaczona do innych celów przewozowych. Poniżej zebrałam istotne informacje na temat tych z którymi spotykam się w codziennej pracy w spedycji.
Plandeki i firanki (ang. curtainsider)
Potocznie nazywane TILT. Możemy w nich przewieźć zdecydowaną większość towarów np. meble lub materiały budowlane. Czym różnią się od siebie? Tylko sposobem otwierania. Kurtyna firany zwijana jest w bok, a plandeki należy najpierw rozwiązać i unieść do góry. Obie naczepy załadujemy bokiem i tyłem. Spotkamy się też z otwieranym dachem do załadunku górą. Wymiary: 13,6 x 2,45 x 2,75, ładowność do 24 t.
MEGA (ang. MEGA)
Nadwozie podobne do plandeki. Wyróżnia się swoją wysokością ok. 3m (w zależności od modelu niektóre mogą podwyższyć swój dach nawet do wysokości 3,2 przy załadunku). Często wykorzystywana jest do przewozów papieru lub automotive. Wskazówka – nie ładujcie MEG towarem na budowę. Posiadają mniejsze koła przez co są w stanie zakopać się na miękkiej powierzchni. Unikniecie niepotrzebnych problemów. Wymiary: 13,6 x 2,45 x 2,9-3,2, ładowność do 24 t.
Chłodnie (ang. cooler)
Dzięki swojemu systemowi nadają się do przewozu ładunków wymagających odpowiedniej temperatury (kierowca ustawia ją na termografie czyli rejestratorze temperatury z drukarką). Najczęściej używana jest do przewozu artykułów spożywczych i leków.
Oprócz standardowych chłodni wyróżniamy m.in.:
- hakówki (do przewozu mięsa),
- doppelstocki (podwójna podłoga),
- kwiatówki (do przewozu kwiatów).
Agregat może znajdować się w środku naczepy lub na zewnątrz co wpłynie na jej powierzchnie załadunkową. Standardowa chłodnia ma wymiary 13,6 x 2,45 x 2,6 , a maksymalna wagą jaką zabierze to 22 t.
Izotermy (ang. isotherm)
Charakteryzują się tym, że jest zbudowana ze ścian z materiałów termoizolujących, przez co temperatura utrzymywana jest samoistnie. Często wykorzystywana jest do przewozu ładunków o podwyższonym ryzyku uszkodzenia np. w kurierce, przy elektronice. Będzie też odpowiednia dla artykułów spożywczych takich jak nabiał czy świeże owoce. Wymiary 13,6 x 2,45 x 2,7, ładowność 22,5t.
Kontenery (ang. containers)
W transporcie drogowym wykorzystujemy kontenery morskie. Umieszczane są na naczepie tzw. podkontenerówce umocowanej do siodła. Używane są do przewozu wielkogabarytów i drobnicy. Spotkamy się z dwoma rozmiarami skrzyni.
- 20’ – maksymalnie 11 EP (czyt. europalet) / 10 PP (czyt. palet przemysłowych)
- 40’ – maksymalnie 24 EP / 21 PP.
Platformy (ang. platform)
Uniwersalne naczepy, które można wykorzystać do przewozu towarów standardowych jak i tych bardziej nietypowych pod względem wymiarów. Maksymalna ich szerokość nie może przekraczać 2,45m. Naczepy te mają płaskie i otwarte nadwozie, co ułatwia załadunek i rozładunek ładunku. W zależności od wersji wykorzystywane są do przewozu np. samochodów, drewna lub stali.
Cysterny i silosy (ang. tank, ang. silo)
Specjalistyczne naczepy do przewozu płynów, gazów, ADR i drobnych sypkich ładunków jak np. zboże.
Ruchoma podłoga (ang. walking floor)
Innowacyjne rozwiązanie w transporcie, które ułatwiło przewóz wielu rzeczy. Hydraulicznie napędzana podłoga w naczepie nie zmniejsza przestrzeni ładunkowej, za to ułatwia załadunek/rozładunek np. sypkich towarów. Stosowana jest również w przewozie biomasy.
W artykule omówiliśmy najważniejsze rodzaje pojazdów i naczep używanych w transporcie drogowym. Znajomość tych informacji jest niezbędna dla każdego początkującego spedytora, aby zapewnić sprawne i bezpieczne przemieszczanie towarów.
Zachęcamy Was do podzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach. Może macie ciekawe historie związane z przewozem niestandardowych towarów lub wykorzystywaniem innowacyjnych platform? Śmiało piszcie! Będzie to ciekawe uzupełnienie artykułu 🙂 Nie zapomnijcie też udostępnić artykułu znajomym!
Może warto byłoby wymienić dodatkowo rodzaje platform specjalistycznych
Patelnie, wywrotki, wanny…
Przydałoby się opisać jeszcze wywrotki. Być może nie odpowiadają za dużą część zleceń, ale z uwagi na swoją specyfikę przy niektórych transportach okazują się niezbędne. Odczuwam to co roku przy kampanii buraczanej 😉