Nie uruchomisz swojego pojazdu bez kontroli trzeźwości! Nowe obowiązkowe systemy bezpieczeństwa w samochodach ciężarowych od lipca 2024.

systemy bezpieczeństwa

W życie wchodzą nowe przepisy dotyczące systemów bezpieczeństwa w samochodach o DMC powyżej 3,5 tony. Jest to kolejny krok unijnego projektu GSR (General Safety Regulations), którego celem jest zmniejszenie liczby wypadków śmiertelnych na drogach do 2029 roku. Niektóre z tych systemów zaczęły być wprowadzane już kilka lat temu i są powszechnie znane, jednak od lipca 2024 roku będą one obowiązkowe już w samochodach ciężarowych, a w krótce zasady te obejmą również samochody osobowe.

Poniżej przedstawiamy listę nowych systemów, które będą musiały znaleźć się w każdym pojeździe ciężarowym zarejestrowanym od 7 lipca 2024 roku.

Inteligentny asystent kontroli prędkości (ISA)

System wykorzystuje kamery i nawigację GNSS do odczytywania znaków drogowych i dostosowywania prędkości pojazdu do warunków na trasie. Sztuczna inteligencja znalazła swoje zastosowanie także tutaj. Specjalne modele uczenia maszynowego na podstawie tych informacji wysyłają sygnały do pojazdu i do kierowcy w celu zmiany prędkości.

System informowania przy ruszaniu (MOIS)

W przypadku wielkogabarytowych pojazdów,  kierowca ma ograniczoną widoczność przed maską i nie jest w stanie zobaczyć co się dzieje w martwym polu tuż przed nim. System za pomocą czujników i kamer w  momencie uruchomienia silnika i braku reakcji ze strony kierowcy, informuje  o znajdujących się w pobliżu obiektach automatycznie wysyłając sygnał dźwiękowy bądź wibracje w pedale gazu.

System informacji o cofaniu (REIS)

Wiele manewrów wykonywanych przez samochody ciężarowe a w szczególności cofanie np. przy rozładunku wymaga dużej precyzji i umiejętności kierowcy. Nieraz pochłania sporo czasu. W takich sytuacjach wspomaganie może znacznie ułatwić wykierowanie pojazdu. REIS monitoruje martwe punkty z tyłu  za pomocą czujników i kamer. Podobnie jak w przypadku MOIS. 

System informowania o martwych punktach (BSIS)

Jeden z bardziej niebezpiecznych momentów  dla kierowcy samochodu osobowego lub dla rowerzysty to gdy przejeżdża obok dużego samochodu ciężarowego ,gdyż może  znajdować się właśnie w martwym punkcie. Na szczęście większość takich pojazdów jest już wyposażona w BSIS. System ostrzega kierowcę o obiektach które trudno jest dostrzec z jego pozycji. 

Informowanie o zmęczeniu kierowcy (DDAW)

System monitoruje czas jazdy, zachowanie osoby prowadzącej pojazd i jej poziom koncentracji. W przypadku wystąpienia zmęczenia DDAW będzie wysyłał ostrzeżenie i prosił o zatrzymanie. A to wszystko z naprawdę dużą dokładnością. Zwraca uwagę gdy np. kierowca przestanie się na chwilę patrzeć przed siebie, wychyli się w niewłaściwym kierunku lub zbliży się do granicy pasa ruchu.

System monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS)

Pęknięcie opony podczas jazdy stanowi poważne zagrożenie nie tylko dla kierującego, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Regularna kontrola ciśnienia przed podróżą jest niezwykle istotna, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkie nieprzewidziane sytuacje. Szybka reakcja w trakcie jazdy, którą umożliwia system TPMS, może uchronić nas przed wieloma niebezpiecznymi konsekwencjami.

Podstawa umożliwiająca zamontowanie blokady alkoholowej

Dzięki niej blokada alkoholowa będzie możliwa do założenia na zapłon samochodu. W momencie gdy kierowca wdmuchnie powietrze do urządzenia i zostanie wykryta zawartość promili, odpalenie samochodu nie będzie wtedy możliwe. Choć założenie blokady jak na razie nie jest obowiązkowe, to w pojazdach rejestrowanych od lipca będzie konieczne aby znalazła się podstawa która pozwoli na zamontowanie takiego rozwiązania.

Wprowadzenie powyższych systemów daje dużo nadziei na zwiększenie bezpieczeństwa, jednak nie wszyscy kierowcy są zadowoleni z nadchodzących zmian. Obawy budzi nadmierna kontrola i działanie systemów w nieodpowiednich momentach, np. utrudnienia zmiany pasa ruchu lub nadmiar stresujących sygnałów związanych z zachowaniem kierowcy. Może to prowadzić do dodatkowego stresu i pogorszyć komfort jazdy. Kluczem do sukcesu jest znalezienie równowagi między zapewnieniem maksymalnego bezpieczeństwa a zachowaniem komfortu i autonomii kierowców. W przyszłości możemy oczekiwać dalszego rozwoju systemów wspomagających, które będą stawać się coraz bardziej inteligentne i intuicyjne, więc kierowcy mogą się spodziewać tylko poprawy na lepsze. 

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ABC Szkolenia
Admin
3 miesięcy temu

Dzięki za fajnego newsa! 🙂