Jaka była zdawalność egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych w 2023 roku? 

Zdawalność egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych

Tytułowe pytanie słyszymy niemal codziennie w słuchawkach telefonów, w biurze oraz podczas naszych kursów realizowanych zarówno stacjonarnie jak i online. Trafia się ono zamiennie ze słynnym „czy trudno zdać?” i nikogo z nas nie dziwi. Informacje krążące w sieci od lat nie napawają optymizmem co do notowanej zdawalności.  

Dlaczego trudno zdać egzamin na Certyfikat Kompetencji Zawodowych? 

Częstą przyczyną jest nieznajomość samej formy egzaminu – kandydaci nie znają realiów egzaminacyjnych, nie wiedzą w jaki sposób konstruowane są pytania, jak wygląda test, w jaki sposób formułowane są zadania i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę. Oswojenie się z wyglądem egzaminu zajmuje sporo cennych minut, których później nie starcza na pracę umysłową. Dodajmy do tego stres spowodowany ograniczeniem czasowym i mamy mieszankę wybuchową. 

Nie pomaga również fakt całkowitego utajnienia bazy pytań i zadań egzaminacyjnych. W istocie na egzaminie państwowym może wystąpić wszystko, co zawiera się w obszernym zakresie zagadnień – od prawa cywilnego przez prawo socjalne i podatkowe aż do bezpieczeństwa drogowego. Rozwiązanie wyłącznie kilku przykładowych testów nie daje wielkiej nadziei na powodzenie w trakcie oficjalnego egzaminu. Dodatkowo, w sieci aż roi się od materiałów, które nie są na bieżąco aktualizowane i sprawdzane. Może się zatem okazać, że pomimo włożenia całego wysiłku w przyswojenie treści zawartej w otrzymanych zbiorach, kandydat uczył się zagadnień nieaktualnych i nieprzystających do bieżącego stanu prawnego. 

Wszystko to przekłada się na opinię, że zaliczenie egzaminu w pierwszym podejściu graniczy z cudem. Czy rzeczywiście tak jest? Jaka dokładnie była zdawalność egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych w 2023 roku?  

Coraz więcej osób z uprawnieniami 

Jak co roku, postanowiliśmy zwrócić się do Instytutu Transportu Samochodowego z prośbą o udostępnienie informacji publicznej na temat ilości wydanych Certyfikatów Kompetencji Zawodowych oraz o zdawalności egzaminu. Przypomnijmy, że w ostatnich latach oscylowała ona w okolicach 50-55%, co oznaczało, że mniej więcej co druga osoba podchodząca do egzaminu ostatecznie go zalicza. Warto jednak zwrócić uwagę, że zdawalność publikowana przez ITS to stosunek ilości złożonych wniosków do wydanych Certyfikatów – nie uwzględnia ona zatem ilości podejść do egzaminu. To znaczy, że procent osób zdających przy pierwszej okazji jest z pewnością znacznie niższy.  

Udostępnione informacje wskazują, że bez zmian pozostaje stosunek ilości wydanych Certyfikatów w transporcie rzeczy do tych wydanych w zakresie transportu osób. Wciąż zdecydowanie częściej decydujemy się zdawać egzamin dotyczący przewozu towarów – ITS wydał w tym zakresie aż 2485 Certyfikatów w zeszłym roku przy 504 w transporcie pasażerów. Łącznie zatem, grono potencjalnych zarządzających transportem zwiększyło się w 2023 roku o blisko 3 tyś. osób co pokazuje, że egzamin da się zaliczyć. 

Przy okazji, liczba wydanych Certyfikatów wskazuje na ciągłe zapotrzebowanie osób z takimi kwalifikacjami na rynku. Opierając się na obserwacji naszych kursantów możemy stwierdzić, że kandydaci przystępujący do egzaminu to w równym stopniu osoby posiadające własną działalność, pracownicy firm transportowych wysłani na szkolenie przez przełożonych a także osoby poszukujące rozwoju i dodatkowego zarobku w branży transportu drogowego.  

Zdawalność egzaminu w 2023 roku  

Tutaj moglibyśmy umieścić typowy „clickbait” alarmujący o spadku zdawalności egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych w 2023 r. jednak tego nie zrobimy. I to pomimo faktu, że oficjalna zdawalność rzeczywiście spadła z poziomu 54,4% w 2022 roku do 52,1% w roku 2023. Wciąż jednak można zauważyć, że waha się ona w standardowym zakresie 50-55%. Nie ma zatem powodów do przesadnego niepokoju – nauka z rzetelnych materiałów, samozaparcie i trochę szczęścia to dalej recepta na sukces, z której skorzystało w tym roku blisko 3 tysiące osób.  

Jak poradzić sobie z egzaminem? 

Analizując przedstawione wyżej dane należy zdać sobie sprawę, że do egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych można przystąpić bez jakiegokolwiek profesjonalnego przygotowania. Z naszych informacji wynika, że osób decydujących się na podejście z tak zwanego „marszu” nadal jest wiele. Niestety, bardzo często takie próby kończą się niepowodzeniem i koniecznością wydania kolejnych pieniędzy na kolejne egzaminy poprawkowe.  

Tymczasem wystarczy kilka dobrych decyzji i szanse na zdanie egzaminu państwowego rosną o ponad kilkadziesiąt procent! Jest się czym chwalić więc się chwalimy – kolejny rok z rzędu absolwenci naszych szkoleń przygotowujących uzyskali imponujący wynik zdawalności na poziomie blisko 82%. Co ważne, mówimy tutaj o zdawalności w pierwszym terminie. Jest to dla nas ogromna motywacja do dalszej pracy nad dostarczaniem coraz lepszych treści. Nasi specjaliści niemal codziennie dodają nowe pytania do bazy, rozwiązują kolejne zadania, nagrywają przejrzyste instrukcje i doradzają w bardziej lub mniej zawiłych kwestiach. W efekcie, osiągnięcie Certyfikatu Kompetencji Zawodowych staje się nie tylko wyzwaniem, ale także osiągalnym celem dla wszystkich, którzy wybierają nasze szkolenia. 

A czy Ty podejmiesz wyzwanie na 2024 rok? Zacznij go z przytupem i dołącz do jednego z naszych kursów! 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments