Certyfikat Kompetencji Zawodowych – z czego się uczyć?

CKZ - materialy do nauki - zdjecie wyrozniajace

Przygotowanie do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych (CKZ) nie obejdzie się bez skompletowania odpowiednich materiałów do nauki. Jest to niezwykle istotne, ponieważ podany przez Instytut Transportu Samochodowego (ITS) zakres tematów, który może pojawić się na egzaminie jest bardzo szeroki. Przekłada się to na pewną trudność w znalezieniu zwięzłych, rzetelnych i aktualnych materiałów do nauki. W tym artykule postaramy się przeanalizować rynek pod kątem dostępności odpowiednich pomocy naukowych, ale zacznijmy od początku…

Jak wygląda egzamin na certyfikat kompetencji zawodowych?

Zanim przejdziemy do omawiania dostępnych materiałów skupmy się na egzaminie, bo jak napisał Sun Tzu „Jeśli znasz siebie i swego wroga, przetrwasz pomyślnie sto bitew.”. Zakładając, że siebie znasz nad wyraz dobrze to warto skupić się bardziej nad swoim wrogiem, czyli egzaminem na certyfikat kompetencji zawodowych.

Wspomniany egzamin składa się z testu zawierającego pytania zamknięte wielokrotnego wyboru oraz zadania obliczeniowe. Pytań na arkuszu znajduje się 64, do każdego z nich przyporządkowane są 4 odpowiedzi z czego minimum jedna jest prawidłowa. Odpowiedź uznana jest za prawidłową w momencie zaznaczenia wszystkich poprawnych i tylko poprawnych odpowiedzi. Za każdą otrzymamy jeden punkt. W przypadku części zadaniowej egzaminu czekają na Ciebie dwa zadania. W każdym po 32 pkt do zdobycia. Jedno z nich zawsze dotyczy czasu pracy kierowców a drugie obliczenia opłacalności inwestycji, bilansu przedsiębiorstwa lub wynagrodzenia kierowców.

Zaliczenie egzaminu ma miejsce w momencie uzyskania co najmniej 50% punktów z każdej części i 60% z łącznej sumy punktów przewidzianych do zdobycia (128 pkt). Nie ma tu zatem miejsca na „strzelanie” odpowiedzi.

Testy i zadania egzaminacyjne, które spędzają sen z powiek

Większość osób, które podchodziły do egzaminu najgorzej wspomina pytania testowe. Jeżeli spojrzymy na zakres wymaganej wiedzy i dołożymy do tego fakt, że baza pytań nie stanowi informacji publicznej to łatwo zrozumieć dlaczego opinia o nich jest taka a nie inna. Możemy bowiem trafić na dowolne pytania z kategorii:

  • Prawo cywilne
  • Prawo handlowe
  • Prawo socjalne
  • Prawo podatkowe
  • Działalność gospodarcza i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa
  • Dostęp do rynku
  • Normy techniczne i techniczne aspekty działalności
  • Bezpieczeństwo drogowe

W praktyce wcale nie lepiej jest z zakresem wiedzy potrzebnej do rozwiązania zadań praktycznych, które sprawdzają umiejętność stosowania przepisów regulujących czas pracy kierowcy, kadr – urlopów i obliczania wynagrodzeń czy księgowości.

Pojawia się teraz myśl jak się do tego przygotować? Przecież każdy z tych podpunktów to prawdziwe morze treści. Przestudiowanie całości graniczy z cudem a oficjalnych instrukcji na próżno szukać. Na szczęście rynek nie lubi próżni i wszędzie gdzie pojawi się potrzeba znajduje się rozwiązanie.

Książki i podręczniki do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych

Na rynku dostępnych jest kilka pozycji, które poświęcone są tematyce związanej z certyfikatem kompetencji zawodowych. Ich spis treści najczęściej pokrywa się z zakresem wymaganej wiedzy ujętej w rozporządzeniu 1071/2009, czyli teoretycznie powinny być odpowiednie do nauki. Dodatkowo autorzy dorzucają przykładowe pytania testowe i zadania. Nie są to te, które możecie otrzymać na egzaminie, ale całkiem dobrze oddają ich specyfikę. Wyzwaniem może okazać się przyswojenie całości treści, ponieważ objętość tych opracowań najczęściej mieści się w przedziale 450-550 stron. Z kolei dla niektórych rozczarowujące mogą okazać się błędy w treści czy też duża ilość nadprogramowych tematów, które nie pojawiają się na egzaminie.

W tym zestawieniu książki należy uznać za pozycję opasłą, ale całkiem rzetelnie przygotowaną 🙂

Zbiory przykładowych testów – pliki pdf

Jednym z popularnych sposobów na przygotowanie się do części teoretycznej egzaminu jest nauka pytań testowych. Wydaje się, że sposób ten pozwoli ograniczyć zakres materiału do nauki a tym samym umożliwi oszczędzenie sporo czasu i pracy. Dodatkowo mając dostęp do bazy pytań pojawiających się na egzaminie zwiększamy nasze szanse na pozytywny wynik. Perspektywa rysuje się niezwykle kusząco, ale jest z tym jednak mały problem. Oficjalna baza pytań nie dość, że jest niejawna to również regularnie aktualizowana. Przez co pytania dostępne powszechnie w Internecie (na portalach aukcyjnych czy stronach typu “Chomikuj”) szybko tracą na swojej aktualności.

Jeszcze do niedawna ITS na swojej stronie publikował przykładowy zestaw pytań i zadań. Obecnie są one niedostępne. Zestawy te uzupełnione o przykładowe pytania testowe z różnych podręczników stały się przedmiotem handlu na popularnych platformach aukcyjnych. Czy warto z nich korzystać? Odpowiedź brzmi – „to zależy”. Jeżeli cena jest dla Ciebie atrakcyjna i nie będziesz żałować wydanych pieniędzy to można spróbować. Lepiej jednak nie nastawiać się, że pytania z tych plików pojawią się na egzaminie.

Poniżej testy pdf do wglądu. Uwaga! Poniższe materiały mogą być już nieaktualne.

Zbiory przykładowych zadań

Od czego zacząć naukę do drugiej części egzaminu? Jak już wcześniej wspomniano, zadania mają sprawdzić wiedzę ze znajomości przepisów czasu pracy kierowców, obliczania wynagrodzeń, itp. Żeby wykonywać je poprawnie trzeba znać i umieć stosować odpowiednie przepisy. Na egzaminie nie wystarczy podanie wyniku. Wszystkie obliczenia należy uzasadnić i opisać swój tok rozumowania.

Na rynku występuje szeroka oferta zbiorów zadań, które mogą okazać się pomoce w trakcie przygotowań. Z pewnością pozwolą poćwiczyć różne scenariusze oraz sprawdzić swoją gotowość przed egzaminem. Warto weryfikować czy zadania w zbiorze zawierają również opis rozwiązania, ponieważ zdecydowanie ułatwia to naukę. Pojawienie się samych obliczeń bez wskazania zależności może być bardzo trudne do rozkodowania. Pewnie znasz to uczucie, kiedy patrzysz na gotowe rozwiązanie i zastanawiasz się „skąd to się wzięło? co autor miał na myśli?”.  

Niestety sytuacja ze zbiorami zadań przypomina tą z testami. Zdecydowana większość tych dostępnych w Internecie jest nieaktualna. Częstym problemem są również błędne rozwiązania lub podawanie samych wyników. Nie mniej najwięcej uczymy się przez praktykę więc z pewnością warto przerobić przynajmniej po kilka zadań z każdego typu.

Poniżej znajdziesz zadania, które kiedyś na swojej stronie opublikował Instytut Transportu Samochodowego. Oczywiście są nieaktualne.

Kursy na certyfikat kompetencji zawodowych

Na koniec zostawiliśmy najdroższą opcję – kursy ckz. Firmy oferujące kury/szkolenia przygotowujące do egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowych z reguły zapewniają kompletne materiały oraz zajęcia, na których omawiają zagadnienia egzaminacyjne i uczą rozwiązywania zadań.

Rynek kursów CKZ jest bardzo szeroki, aktualnie swoje usługi w tym zakresie oferuje kilkadziesiąt firm oraz wielu samodzielnych szkoleniowców. Na jakie dodatki możemy liczyć w ramach kursu? Oferty znacznie się od siebie różnią. Z najczęściej spotykanych można wymienić:

  • Książkę
  • Zestaw pytań testowych
  • Zastaw zadań praktycznych
  • Dostęp do nagrań z kursu
  • Egzamin wewnętrzny

Firmy konkurują ze sobą nie tylko ilością różnego rodzaju dodatków, ale również jakością, prześcigając się w doskonaleniu swoich usług i rozwijając ofertę o różne formy kursów. Proponują dodatkowo wsparcie merytoryczne, autorskie materiały, instruktaże wideo do zadań itp. Jednak głównym obszarem rywalizacji wydają się być bazy pytań i zadań. Utrzymanie ich w dobrej formie i regularne aktualizacje pozwalają osiągać wyższą zdawalność i tym samym sympatię oraz polecenia klientów.

Niestety, wiele firm, wyczuło interes i licząc na chwilową dezorientację klienta sprzedadzą mu szkolenie nie posiadając w tym zakresie żadnego doświadczenia. Wiele jest też kłamstw dotyczących np. 100% zdawalności lub posiadania oficjalnej bazy pytań. Trzeba na to uważać.

Nie można jednak wrzucać wszystkich do jednego worka. Są firmy, którym zależy na satysfakcji klientów i bardzo rzetelnie wywiązują się ze swoich obowiązków.

Kursy CKZ to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują pomocy przy nauce albo którym zależy na czasie. Udział w zorganizowanym szkoleniu nie jest najtańszą opcją, ale z pewnością jest wygodny i bardziej efektywny. 

Co wybrać?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć samodzielnie. Jak widzisz jest się z czego uczyć, jednak decyzję trzeba podejmować świadomie i rozważnie. Przystępując do wyboru materiałów do nauki na certyfikat kompetencji zawodowych odpowiedz sobie na kilka pytań:

  1. Czy potrafię uczyć się samodzielnie?
  2. Czy jestem zdyscyplinowany/a i systematyczny/a?
  3. Jaki jest mój aktualny poziom wiedzy?
  4. Jak szybko chcesz zdobyć własny certyfikat?
  5. Ile chcę na to wydać?

W przypadku decyzji o wyborze samych materiałów upewnij się, że:

  1. Tematy zawarte w książce / opracowaniu są aktualne
  2. Zestaw pytań testowych i zadań jest regularnie aktualizowany
  3. Zadania posiadają rozwiązania z opisem i uzasadnieniem

W przypadku wyboru kursu szkolenia sprawdź:

  1. Jaką opinią cieszy się firma
  2. Jakie są dostępne formy kursów / szkoleń
  3. Jak często aktualizują materiały
  4. Czy zapewniają wsparcie merytoryczne i w jakiej formie
  5. Ile godzin zajęć przewiduje kurs / szkolenie
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments