Wielkie zwycięstwo kierowców autokarów i branży turystycznej w Unii Europejskiej 

Kierowcy autobusów

Transport autokarami turystycznymi został uznany przez europejskich legislatorów. W negocjacjach z Parlamentem Europejskim osiągnięto tymczasowe porozumienie określające zasady dla kierowców turystyki autokarowej przeznaczone dla ich zawodu. Negocjacje w sprawie pakietu mobilności, nad którymi pracowano od 2020 roku przyniosły w ostatnim czasie zmianę kursu. Dzięki temu kierowcy autokarów turystycznych nie muszą już przestrzegać zasad dotyczących czasu pracy i odpoczynku, które nie są dostosowane do ich zawodu.  

W drodze negocjacjach uzgodniono nowe zasady planowania czasu pracy kierowców, które będą możliwe do zastosowania wyłącznie w transporcie pasażerskim: 

  • 45-minutowa przerwa w prowadzeniu pojazdu może być podzielona na dwie części trwające co najmniej 15 minut. 
  • Jednokrotnie w czasie trwania podróży odbiór odpoczynku dziennego może być przesunięty o godzinę, pod warunkiem że w danym dniu dzienny czas prowadzenia pojazdu nie przekroczy 7 godzin. 
  • Zasada 12 dni (późniejszego rozpoczęcia odpoczynku tygodniowego) będzie obowiązywać także w transporcie krajowym. Dotychczas był to przywilej zarezerwowany dla transportu międzynarodowego. 

Dyrektor IRU ds. rzecznictwa przy UE, Raluca Marian, powiedział w wywiadzie: 

Po latach wspierania branży turystyki autokarowej udało nam się wypracować porozumienie i odnieść jedno z najważniejszych zwycięstw. Unia Europejska w końcu uznała specyfikę sektora transportu pasażerskiego. Kierowcy autokarów turystycznych będą teraz działać na zasadach dostosowanych do ich zawodu, a nie do zasad obowiązujących ich kolegów i koleżanki z sektora transportu towarowego. Nowe zasady dotyczące czasu prowadzenia pojazdu i odpoczynku w transporcie autokarowym poprawią nie tylko warunki pracy kierowców, ale będą też mieć wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Pozwolą na ograniczenie stresu generowanego przez przepisy niedopasowane do sektora turystycznego i przyczynią się do lepszego dostosowania czasu pracy do rozkładu zwiedzania turystów.  

– Raluca Marian

Pierwszym krokiem będzie zastąpienie formularza podróży jego cyfrowym odpowiednikiem, co powinno stanowić pierwszy krok w kierunku stworzenia cyfrowej platformy do kontroli dokumentów opartej na IMI.  Prace nad nią mają rozpocząć się po zakończeniu badań Komisji Europejskiej. Ten bardzo ważny krok w kierunku cyfryzacji jest również wspierany poprzez potrzebę zmiany specyfikacji tachografów najpóźniej do 18 miesięcy od wejścia w życie rozporządzenia, aby rozróżnić usługi regularne i okazjonalne.  

Kierowcy autokarów turystycznych dostosują czas swojej pracy do tempa zwiedzania swoich pasażerów. Nowe przepisy uwolnią potencjał tego przyjaznego dla środowiska środka transportu i sprawią, że stanie się bardziej atrakcyjny. Z niecierpliwością czekamy, aż Rada Unii Europejskiej i posiedzenie plenarne Parlamentu oficjalnie zatwierdzą porozumienie. Nadszedł czas wdrażania i egzekwowania nowych rozwiązań.

– podsumowała Raluca Marian

We wspólnym oświadczeniu wydanym w zeszłym tygodniu przed negocjacjami trójstronnymi IRU i Europejska Federacja Pracowników Transportu potwierdziły swoje zaangażowanie we współpracę i przyczynianie się do wdrażania i egzekwowania nowych przepisów. 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments