Protest przewoźników na granicy z Ukrainą został zawieszony

protest przewoźników

Trwający od 6 listopada 2023 roku protest polskich przewoźników został zawieszony. Dnia 16 stycznia 2024 roku organizatorzy strajku na przejściach granicznych w Dorohusku, Hrebennem i Korczowej podpisali porozumienie z polskim rządem, na mocy którego blokada została zawieszona do dnia 1 marca 2024 roku. 

Powyższe porozumienie obliguje protestujących polskich przewoźników drogowych oraz Ministerstwo Infrastruktury do podjęcia niezbędnych działań, które mają na celu uzdrowić sytuację w branży transportowej w Polsce. Kluczowym aspektem tych działań ma być przywrócenie równowagi na rynku międzynarodowych przewozów drogowych rzeczy w relacjach pomiędzy Polską a Ukrainą.

Treść porozumienia zawiera siedem punktów, które wspólnie wypracowali przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury oraz strajkujących przewoźników. Wśród nich znajduje się konieczność rozpoczęcia prac legislacyjnych w kontekście dokonania zmian w prawie krajowym, propozycje zmian do umowy Unii Europejskiej z Ukrainą, monitorowanie realizacji dokonanych zmian strony polskiej z Ukrainą, szczególnie w kontekście usprawnienia odpraw granicznych pojazdów powracających z Ukrainy bez ładunku. Ważnym punktem porozumienia jest również konieczność wzmocnienia kontroli polskich służb w zakresie wykrywania nieuprawnionych i nieobjętych umową UE – Ukraina przewozów oraz dogłębna analiza w konsultacji ze stroną publiczną w zakresie możliwości wsparcia finansowego. Bardzo ważnym elementem porozumienia jest konieczność wprowadzenia zmian ustawowych, w tym uruchomienie systemu SENT, doprecyzowanie obowiązków spedytorów, nadawców oraz odbiorców w zakresie zlecania transportu drogowego przedsiębiorstwom nieuprawnionym, oraz wzmocnienie sankcji z tego tytułu. Minister Infrastruktury Piotr Klimczak zaprosił również przedstawicieli Komitetu Protestujących do wspólnych prac w Zespole pracującym nad rozwiązaniem problemów na polsko-ukraińskiej granicy.

Ministerstwo Infrastruktury pod nowym kierownictwem od 13 grudnia 2013 roku prowadziło wzmożone działania na rzecz doprowadzenia do powyższego porozumienia. Na przestrzeni ostatniego miesiąca minister Dariusz Klimczak spotkał się z protestującymi by poznać ich oczekiwania oraz odbył cykl rozmów z przedstawicielami Komisji Europejskiej w ramach Komitetu Wspólnego. Prace nad stworzeniem powyższego porozumienia rozpoczęły się 5 stycznia 2024 roku i brał w nich udział wiceminister Paweł Gancarz, który tego dnia spotkał się z protestującymi przewoźnikami w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments