Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego (IRU) wzywa Komisję Europejską do działania 

IRU

Przedstawiciele branży transportu drogowego od dłuższego czasu wyrażają swoje zaniepokojenie sytuacją na granicy z Bułgarią i Rumunią. Państwa te wprowadziły dodatkowe środki kontroli i ochrony związane z walką z nielegalną imigracją. 

Przed zaostrzeniem przepisów ciężarówki z Unii Europejskiej, które chciały przekroczyć granicę z Bułgarią, lub Rumunią czekały od 6 do 72 h. Nowe środki kontroli i ochrony spowodowały paraliż na wielu przejściach granicznych. Czas oczekiwania na przekroczenie granicy w wielu przypadkach wydłużył się nawet do pięciu dni niezależnie od kraju rejestracji pojazdu, co dla wielu przewoźników jest ogromnym utrudnieniem. O problemie alarmują przewoźnicy z Bułgarii, Czech, Grecji, Rumunii, Turcji oraz Węgier. Dotyczy on zatem zarówno przewoźników mających siedzibę w Unii Europejskiej jak i tych spoza wspólnoty. 

Pismo interwencyjne IRU do przewodniczącej Komisji Europejskiej

Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego wystosowała pismo do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. W liście tym wzywa do pilnego wsparcia swobodnego wewnątrz unijnego transportu drogowego zarówno w strefie Schengen, jak i na innych wewnątrz unijnych granicach. IRU (Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego) zaznaczyła również w swoim piśmie konieczność wspierania przez Komisję Europejską wydajnego przepływu samochodów ciężarowych przez wszystkie zewnętrzne granice Unii Europejskiej. 

Sekretarz Generalny Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego wyraził pełne zrozumienia co do oczekiwań wobec Bułgarii i Rumunii, pod względem wprowadzenia dodatkowych środków ostrożnościowych. Jednocześnie jednak uważa, że podjęte obecnie działania są nieproporcjonalne do skali problemu, z jakim mierzą się te dwa kraje. Zaostrzone kontrole i środki ochrony negatywnie wpływają na branżę transportową. 

Propozycje systemowych rozwiązań

IRU wzywa Komisję Europejską do podjęcia konkretnych działań w tym zakresie i proponuje utworzenie tzw. zielonych korytarzy dla ciężarówek w Unii Europejskiej. Sekretarz Generalny IRU Umberto de Pretto uważa również, że Komisja powinna zachęcić wszystkie państwa członkowskie do zwiększenia zdolności w zakresie inspekcji na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej, przestrzegania zasad i procedur Konwencji TIR. Ważnym działaniem powinno być również zapewnienie jasnej i przejrzystej informacji o przewidywanym czasie oczekiwania w kolejce na granicach zewnętrznych UE. 

Działania ze strony IRU mają na celu zachęcić Komisję Europejską do podjęcia działań, które będą prowadzić do utrzymania sprawnego przepływu drogowego towarów na terenie UE, a także między Unią Europejską i jej partnerami. 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments