MAN otwiera w Europie centra naprawy akumulatorów

MAN naprawa akumulatorów

W Niemczech i Hiszpanii działają już dwa centra naprawy akumulatorów MAN, a w latach 2024 i 2025 w Europie powstaną kolejne. W latach 2024 i 2025 MAN Truck & Bus otworzy centra naprawy akumulatorów we Włoszech, Danii, Norwegii, Austrii, Belgii, Holandii, Francji, Polsce i Wielkiej Brytanii, a w planach są kolejne kraje w Europie. W ciągu najbliższych dwóch lat firma zainwestuje miliony. Uruchomienie ośrodków naprawy akumulatorów w Europie jest konieczne, ponieważ pierwsze egzemplarze nowej generacji MAN eTruck zostaną dostarczone klientom już w 2024 r. Ponad 1000 akumulatorowo-elektrycznych autobusów miejskich MAN i ponad 2400 w pełni elektrycznych samochodów dostawczych MAN jest już na drogach Europy. Wraz ze wzrostem produkcji pojazdów MAN eTruck w nadchodzących latach liczba pojazdów elektrycznych będzie nadal znacząco rosła. Producent pojazdów użytkowych z siedzibą w Monachium intensywnie przygotowuje się do tego w swojej organizacji serwisowej. 

Naprawa akumulatorów jest dla firmy MAN konieczna, aby zapewnić efektywność ekonomiczną i gotowość eksploatacyjną pojazdów elektrycznych naszych klientów na wysokim poziomie. W dużym stopniu przyczyniamy się również do wykorzystania akumulatorów trakcyjnych w obiegu zamkniętym, ponieważ wydłuża to żywotność zarówno akumulatora jak i pojazdu, co oszczędza ważne zasoby.

– mówi Christopher Kunstmann, starszy wiceprezes ds. zarządzania obsługą klienta w MAN Truck & Bus. 

Pierwsze centrum naprawy akumulatorów i związane z nim budowanie kompetencji w zakresie naprawy akumulatorów datuje się na rok 2020. Pierwsze naprawy pilotażowe i dokumentacja procesowa przeprowadzona została dla akumulatora elektrycznego samochodu dostawczego MAN eTGE, który został wprowadzony na rynek w roku 2020. W 2018 r. Natomiast pojawiły się akumulatory do dystrybucyjnej ciężarówki MAN eTGM, która została wprowadzona na rynek w małej serii w 2020 r. W tym samym roku rozpoczęto seryjną produkcję elektrycznego autobusu miejskiego MAN Lion’s City E. Przeprowadzono próby naprawcze w przypadku wszystkich tych akumulatorów, przeszkolono pracowników, stworzono instrukcje napraw i zdefiniowano wymagania dotyczące miejsca pracy. 

Wiedza ta, zdobyta w pierwszym centrum naprawy akumulatorów MAN w Hanowerze-Laatzen, jest obecnie sukcesywnie transferowana na inne rynki. Celem tych działań jest prowadzenie centrum naprawy akumulatorów na każdym rynku, na którym MAN jest reprezentowany w sprzedaży akumulatorowo-elektrycznych pojazdów użytkowych. Krótkie trasy transportowe i wysoko wykwalifikowani technicy na miejscu zapewnią szybką naprawę akumulatora. Minimalizuje to ryzyko przestoju pojazdu. 

MAN naprawa akumulatorów 2

W firmie MAN centrum naprawy akumulatorów musi spełniać określone kryteria oparte na praktycznym doświadczeniu i normach prawnych obowiązujących w poszczególnych krajach. Z jednej strony do obsługi poszczególnych typów akumulatorów pojazdów wymagane są odpowiednie narzędzia wysokonapięciowe i specjalistyczne. Ponadto dla pracujących tam elektryków muszą być dostępne specjalne środki ochronne. Bardzo ważnym jest również spełnienie określonych warunków przez budynek, wymagana jest, m.in. kontrola dostępu, podwójne drzwi, klimatyzacja, koncepcja wentylacji, gniazdko 400 V i żuraw ładunkowy. 

Podstawowym celem firmy MAN Truck & Bus jest jak najdłuższe wykorzystanie akumulatora pojazdu, dlatego naprawy i regeneracja znajdują się w centrum obecnych działań. Od 2023 roku MAN przewodzi projektowi REVAMP, w którym uczestniczy konsorcjum dziewięciu partnerów z przemysłu i nauki. Celem trzyletniego projektu jest automatyzacja procesu oceny stanu zużytych akumulatorów samochodowych. Wiedza ta zostanie wykorzystana do ekonomicznej regeneracji akumulatorów, tak aby można je było następnie wykorzystać w pojazdach lub do innych celów. Projekt REVAMP jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu (BMWK). 

Naprawa i regeneracja akumulatora to kluczowe elementy strategii Battery Closed Loop i strategii zrównoważonego rozwoju firmy MAN. Niezbędna jest przy tym wydajność diagonalna akumulatora i jego ekonomiczny demontaż. Nadrzędnym celem jest utworzenie zamkniętego obiegu akumulatorów. Ważnym kamieniem milowymi w tym cyklu jest ponowne wykorzystanie akumulatora. 

MAN naprawa akumulatorów 3

MAN już teraz koncentruje się na recyklingu i powrocie surowców wtórnych (recyklatu) do nowych ogniw akumulatorowych. Rosnące zapotrzebowanie na ogniwa akumulatorowe do elektryfikacji oferty MAN spowoduje wzrost emisji gazów cieplarnianych w łańcuchu dostaw, chyba że zostaną podjęte specjalne działania, aby temu przeciwdziałać. Stosowanie materiałów wtórnych jest jedną z możliwych dźwigni, którymi należy się zająć, aby zdekarbonizować gorące punkty ogniw akumulatorowych. W ten sposób firma przyczynia się do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto, do czego MAN zobowiązał się w 2021 roku w ramach inicjatywy Science Based Targets (SBTi). 

Warunkiem istnienia zamkniętej pętli akumulatora jest dostępność wystarczającej ilości materiału pochodzącego z recyklingu. Aby mieć pewność, że tak będzie w przyszłości, MAN współpracuje obecnie ze swoją spółką-matką TRATON SE i COE (Centrum Doskonałości) w Volkswagen AG nad koncepcjami, które umożliwią cykle zamknięte. Celem jest zapewnienie w przyszłości wystarczającej ilości recyklatu do nowych akumulatorów, aby osiągnąć wartości docelowe określone w nowym rozporządzeniu Unii Europejskiej w sprawie akumulatorów (BattVO). 

W 2023 roku MAN Truck & Bus został także partnerem monachijskiej sieci start-upów Circular Republic, aby zbliżyć się do celu, jakim jest Battery Closed Loop. Circular Republic jest częścią UnternehmerTUM GmbH i postawiła sobie za zadanie zrzeszanie uznanych firm i start-upów w celu wdrażania i dalszego rozwoju innowacji w gospodarce o obiegu zamkniętym. W ramach pierwszego projektu pod przewodnictwem Circular Republic MAN współpracuje z innymi partnerami kooperacyjnymi nad półautomatycznym demontażem akumulatorów trakcyjnych i recyklingiem modułów ogniwowych. 

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *