Spotkania informacyjne z Inspekcją Transportu Drogowego dla przedsiębiorców

spotkanie przewoźników GITD

Kujawsko-pomorska Inspekcja Transportu Drogowego wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Pracodawców Transportu Nienormatywnego zorganizowała szkolenia dla przedsiębiorców. Ich tematem były nowe wymagania techniczne dla pojazdów wykonujących pilotowanie transportów ponadgabarytowych. Szkolenia miały związek z wejściem w drugiej połowie lutego nowych przepisów w tym zakresie.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie pilotowania transportów nienormatywnych wchodzi w życie 17 lutego, wprowadzając wiele nowych wytycznych odnośnie konstrukcji, oznakowania i wyposażenia pojazdów pilotujących tzw. ponadgabaryty. Szkolenia zostały zorganizowane przez Inspekcję Transportu Drogowego i miały na celu przekazanie wiedzy przedsiębiorcom prowadzącym działalność w tym zakresie. Pierwsze spotkanie odbyło się 9 stycznia w siedzibie Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Udział wzięło w nim około czterdziestu przedsiębiorców. Podobna frekwencja towarzyszyła drugiemu spotkaniu w Katowicach, które odbyło się 7 lutego.

Głównym założeniem wprowadzenia nowych przepisów jest konieczność zwiększenia bezpieczeństwa podczas przejazdów transportów nienormatywnych. Ważnym powodem wprowadzenia zmian w dotychczasowych przepisach jest również konieczność dopasowania ich do standardów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Przepisy rozporządzenia, które wchodzą w Polsce 17 lutego już wcześniej musieli respektować przedsiębiorcy prowadzący tego typu działalność w zachodniej Europie. Inspektor prowadzący szkolenie zinterpretował te regulacje i szczegółowo je przedstawił.

Wśród najważniejszych wymagań co do pojazdu pilotującego jest określenie jego typu (samochód o nadwoziu van, pick-up lub wielozadaniowy o wysokości nie mniej niż 1,7m). Bardzo ważne jest również jego odpowiednie oznakowanie. Wymagane są odblaskowe paski w kontrastujących barwach białej i czerwonej z napisem PILOT, które muszą zostać umieszczone na masce przedniej, bocznych drzwiach i tylnej klapie. Przepisy określają również obowiązkowe wyposażenie takiego pojazdu:

  • latarka ze światłem czerwonym,
  • 30-metrowa miara,
  • wysokościomierz z możliwością pomiaru co najmniej 5 m.
  • tarcza do zatrzymywania pojazdów,
  • minimum cztery pachołki drogowe o wysokości przynajmniej 75 cm.
  • urządzenie nagłaśniające,
  • przenośne urządzenie, które ma zapewnić ciągłą łączność pomiędzy kierowcą samochodu pilotującego a kierowcą ciężarówki,
  • umieszczone na dachu światło z widocznym z przodu czarnym napisem PILOT,
  • po dwa dodatkowe żółte światła błyskowe z przodu i z tyłu,
  • co najmniej dwa światła błyskowe w kolorze żółtym na dachu.

Inspektor Marcin Mroczkowski na szkoleniu przedstawił również obowiązki pilotów, związanych z zabezpieczeniem przejazdu pojazdów nienormatywnych lub kolumny pojazdów. Zwrócił szczególną uwagę na uprawnienia do dawania sygnałów i poleceń innym użytkownikom ruchu drogowego. Co więcej, przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się, jak przepisy regulują odpowiedzialność administracyjną za naruszenie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym w zakresie poruszania się po drogach publicznych pojazdów nienormatywnych.

Na szkoleniu, które odbyło się w Katowicach, rozmawiano także o odpowiedzialności cywilnej, jaka powstaje w wyniku uszkodzenia infrastruktury drogowej czy ładunku. Na koniec przedstawiono dobre praktyki związane z warunkami i informacjami, jakie powinny się znaleźć w umowie na pilotaż.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments